تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

حوادث خطرناک پزشکی و بیمارستانی

   

   

  شاید تقریبا برای تمام افراد دنیا این حالت پیش آید که نیازمند مصرف داروهای وریدی و یا عضلانی و ... نیازمند شده باشند. باید در برخورد با بیمار به نکات مهمی که امروزه گاها توسط پرسنل بیمارستان،  پزشکان، ماماها، دندانپزشکان و داروسازان ، پرستاران و یا تمامی رشته های دیگر و همچنین دانشجویان این رشته ها  به اشتباه انجام می شود، دقت فراوان شود. موارد مهمی که به شکل شایع ممکن است به اشتباه اتفاق بیافتد و هر کسی که بیمار و یا همراه بیمار نامیده می شود، می بایست حساسیت خود را در این زمینه بالا ببیرد و به این نکات توجه شود.

  1- داروهایی که به شکل وریدی(داخل رگ) مصرف می شوند ، باید به دقت مورد بررسی از نظر نام دارو، تطابق نام دارو با جلد آن، دوز دارو، طریقه مصرف و رقیق سازی آن، تاریخ انقضای دارو شود.

  به عنوان مثال هنگامیکه برای بیمار داروی سفازولین 500 میلی گرم که به صورت ترکیب با آب مقطر و به صورت مستقیم درون رگ تزریق می شود باید به  نام مستقیمی که روی جلد خود دارو نوشته ، توجه  شود. مقدار دوز دارو باید به درستی  خوانده شود. به عنوان مثال داروی سفازولین 500 میلی گرم و 1000 میلی گرم  را باید به درستی از هم تفکیک کرد. تا داروی کمتر یا بیشتر به بیمار تزریق نشود.

  اگر همین داروی سفازولین که می توان آن را درون رگ به طور مستقیم ترکیب کرد را به اشتباه  آماده کرد و مثلا داروی دیگری را درون سرنگ کشید و به اشتباه به جای این دارو، به درون رگ تزریق کرد ممکن است بیمار بمیرد و  به علت یک اشتباه ساده و قابل پیشگیری، جان خود را از دست دهد.

  به روش تزریق داروها توجه ویژه باید شود.

   روتین بخش های بیمارستانی با هم تفاوت دارد. به عنوان مثال ممکن است یک دارو در یک بخش وریدی و در بخش دیگر عضلانی تزریق شود و یا از هر بیمار به بیمار دیگر فرق کند که باید پرسیده شود.

  داروهایی مانند آمپول، پماد، شربت ها، اسپری و... ممکن است اشتباه در جلد دیگری قرار داده شوند. پس حتما باید مستقیما روی خود دارو خوانده شود و اینکه دارو در جلد دیگری به اشتباه گذاشته شده، به هیچ وجه دلیل منطقی و دلیلی قابل قبول نیست.

  در داروخانه ها باید به نام دارو، دوز تجویز شده، روش مصرف و ... که در نسخه ذکر شده است، دقت کافی شوند تا داروی اشتباه به بیمار تحویل نشود. هیچ دارویی را از داروخانه و داروساز به عنوان داروی جایگزین داروی خود قبول نکنید.

  پس:

  روی جلد دارو را همیشه بخوانید.

  دوز دارو را به دقت مطالعه کنید.

  روش مصرف دارو را همیشه بپرسید.

  داروی اشتباه به بیمار تحویل ندهید.

  داروی معادل به بیمار تحویل ندهید.

  تاریخ انقضای دارو را به دقت مطالعه کنید و به ماه و یا روز درج شده نیز توجه کنید نه فقط به سال انقضای دارو.

   

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : دارو ,بیمار ,داروی ,اشتباه ,تزریق ,مصرف ,بیمار تحویل ,عنوان مثال ,داروی سفازولین ,انقضای دارو ,تحویل ندهید ,بیمار تحویل ندهید ,
  حوادث خطرناک پزشکی و بیمارستانی

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر